SharePoint 2013 üzerinde Reporting Services Kurulum Doğrulama

Sıklıkla SharePoint 2013 üzerinde Reporting Services kurulumları yapmam gerekiyor. Bu kurulumları bazen şahsen yapıyorum bazen müşteri tarafındaki IT departmanı yapıyor bazende başka danışman firma oluyor. Şahsen bizim yapmadığımız kurulumlarda özellikle kurulumun doğru şekilde yapıldığından emin olmamız gerekiyor. Bunun için kendime bir check-list hazırladım. Bu listeyi hazırlarken MSDN’de bulduğum yazılarıda kullandım.

Adım 1:

SharePoint 2013 ile beraber çalışacak SQL Server Reporting Services versiyonu en azından SQL Server 2012 SP1 olmalı. Aksi taktirde Integrated mode kurulumu yapılamaz. Aşağıdaki tabloyu MSDN’den aldım. Bu tabloya bakarak SharePoint’in hangi versiyonu hangi Reporting Services ve RS Add-In ile uyum sağlayabilir açıkca görebiliriz.

Capture

Ref: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/gg492257(v=sql.120).aspx

Adım 2:

SharePoint 2013 Application Server’lardan birinde SQL Server Reporting Services – SharePoint kurulu olması gerekiyor. Bu kurulumu Application Server’da SQL Server 2012 SP1 setup uygulamasını çalıştırıp sol taraftaki menüden Tools linkine bastıktan sonra sağ tarafta Installed SQL Server features discovery report linkine bastığınızda web browser’ınız da açılan rapora bakarak onaylayabilirsiniz.

Adım 3:

Eğer SharePoint Application Server ile Web-Front End server’lar farklı ise, bütün web front end server’lara Reporting Services Add-In yüklenmiş olması gerekmektedir. Bu sayede Web Front-end’ler Content-Type’ları tanıyabilecektir.

IC558529

Ref: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh479774(v=sql.110).aspx

Adım 4:

SharePoint Central Admin’de Service Applications’ın altında SQL Server Reporting Services Service Application kurulmuş ve Running durumda olması gerekiyor.

Adım 5:

SQL Reporting Services Service Application özelliklerinin içerisine girerek,Web Application Association bizim ihtiyacımız olan siteye yapılmış olduğuna emin olmamız gerekiyor.

Adım 6:

SQL Reporting Service Service Application için Subscription and Alerts ayarları yapılmış olması gerekmektedir. Burada SSRS Service Account’un SQL Agent’a izni olabiliyor olması gerekir.

Adım 7:

Site Collection feature’lardan Report Server Integration Feature aktif olması gerekiyor.

Adım 8:

Gerekli Content Type’ların yüklenmiş olduğuna emin olmak: Herhangi bir kütüphanede Allow Management of Content types açtıktan sonra. Report Builder ReportReport Model, ve Report Data Source content type’ları geliyor olması gerekiyor.

Ref: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb326289(v=sql.110).aspx

Adım 9:

Report Builder’ın çalıştığını test etmek için content type’ları aktive ettiğimiz listede New-> Report Builder Report yaratmayı test edin.

Adım 10:

Son olarak bir tane basit sadece içierisinde yazı olan bir rapor hazırlayıp kütüphanenin içine koyalım oradan açmaya çalışalım.

Temel Ref: (Verify a Reporting Services Installation) http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143773(v=sql.110).aspx

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s