SharePoint 2013 Reporting Services Power View Impersonation Problemi

Bugünlerde karşılaştığım bir durumu paylaşmak istedim.

Problem SharePoint 2013 üzerinde kurlumunu yaptığımız Reporting Services Service Application, SQL Server 2012 Tabular Model bağlantısında sorun yaşıyor. Problem karşımıza connection üzerinde verdiğimiz Stored Credential ile bağlanırken Login hatası olarak geliyor.

Eğer SharePoint 2013 ortamınızda Reporting Services dışında PowerPivot Services kurmadıysanız ve SharePoint Application Server’ınız ile Tabular Modelinizin olduğu server’ınız farklı makinalar ise SSRS Data Source’a verdiğiniz kullanıcının Impersonation yapılması gerekicektir. Fakat Reporting Services’ın çalıştığı SharePoint 2013 Application Server’ınızda sizin Data Source’a verdiğiniz kullanıcı Administrator olarak eklenmemiş ise Impersonation gerçekleştirilemeyecektir. Ama tabiki SSRS Data Source’da kullandığımız Stored Credential’ı da SharePoint 2013 Application Server üzerinde Administrator yapmak istemeyiz.

Peki çözüm ne olmalı ? Araştırlamalarım sonucu şöyle bir çözüme ulaştım. SSRS Data Source’a verdiğiniz Stored Credential kullanıcısını SharePoint Application Server’da Log On Locally izni olmalıdır. Çoğu zaman demo makinalarımızda bütün servisler (SQL, SharePoint gibi) aynı makina üzerinde olduğu için böyle bir sorun yaşamıyoruz. Ama eğer SharePoint ve SQL Server farklı makinalarda ise bu problemle karşılaşmanız yüksek ihtimal.

Çözümü Technet sitesinden buldum, sayfada “How to Grant “Allow log on locally” Permissions to Domain User Accounts” başlığının altındaki adımları takip ederseniz, SSRS Stored Credential kullanıcınızı nasıl SSRS Service Application’ın çalıştığı makinada Log On Locally izni verebileceğinizi anlayacaksınız. -> http://technet.microsoft.com/en-us/library/ms160330.aspx.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s