Scrum.org PSM 1 Sınavına Kendi Başınıza Hazırlanma Önerileri

Merhaba,

Geçen hafta içi bir süredir çalıştığım Scrum.org PSM 1 sınavından geçerek Professional Scrum Master oldum. Sınava çalışırken internet üzerine olan birçok kaynaktan yararlandım ve bu kaynakları sizinle paylaşmak istedim. İlk önerim sınava girmek için acele davranmamanız olacaktır. Ben 2. seferde ancak sınavdan geçer not alabildim, ilk denememde başkalarının uyarını dikkate almadan 1-2 gün içerisinde hazırlanıp girdim ve kaldım ne yazık ki =).

Hazırlık için yapmanız gerekenler şu şekilde:

1. Scrum Guide: Scrum.org sitesinde bulunan Scrum Guide’ı her kelimesini anlayarak iyice okuyun. Bu okumayı yaparken her paragrafta durup düşünmek gerekecektir. Scrum Guide çok uzun bir döküman değil 16 sayfa bu yüzden olabildiğince yoğun yazılmış, dökümanda laf olsun diye yazılan bir kelime bile yok. Scrum Guide’ın Türkçe versiyonuda var ama gerçeği söylemek gerekirse ben hiç indirmedim, çünkü sınav İngilizce. Scrum Guide’ı türkçe okuyup ingilizce sınava girmenizi hiç önermiyorum.

2. CollabNet Scrum Training Series: CollabNet firmasının hazırladığı interaktif eğitim videoları muhteşem. Bana sorarsanız Scrum Guide ne kadar önemli ise bu videolarında hepsini sırasıyla izlemeniz ve anlamanız o kadar önemli. Bu videoları mutlaka izleyin hatta birkaç kere izleyin derim.

3. CollabNet Agile Tips: CollabNet firmasının hazırladığı videolar. Bu videolar yukarıda bahsettiğim Scrum Training Series kadar kapsamlı olmasada gerçek hayatda ve konunun üzerine düşünmenizde size yardımcı olacağına inanıyorum. Bu videolar Scrum Training Series ile aynı sayfada sadece başka bir sekmede, hemen Scrum Training Series sekmesinin yanında Agile Tips sekmesinde bulabilirsiniz.

4. Açık Sınavlar: Scrum.org sitesinde üst menüden Assessments’a tıklayarak PSM 1’a da girmek için kullandığınız sayfaya ulaşıyorsunuz. Bu sayfada SCRUM OPEN ve DEVELOPER OPEN başlıkları altında istediğiniz kadar deneyebileceğiniz bedava alıştırma sınavları bulunuyor. Bu sınavları ilk olarak SCRUM OPEN ve daha sonra DEVELOPER OPEN’ı %100 alana kadar tekrar tekrar deneyin. Sınav sonunda yanlış sorularınızın neden yanlış olduğunu ve doğru cevapları üzerine detaylıca düşünün. İkisinden de 10’ar kere arka arkaya %100 puan almayı başarmanız gerekiyor.

5. Bilgi Kartları: Bildiğiniz gibi PSM 1 sınavını kendi bilgisayarınızdan online olarak alıyorsunuz yani yanınızda istediğiniz kaynağı bulundurabilirsiniz. Bu ne kadar kulağa hoş geliyorsa da 80 soru için 60 dakika olmasından dolayı sorular üzerinde düşünecek fazla zamanınız olmayacaktır. Bu durumda hızlı bir şekilde temel bilgilere ulaşabileceğiniz bilgi kartları işinize yarayacaktır. Aşağıda paylaştığım bilgi kartlarını iyice okuyun ve anlayın. Sınava girerken elinizin altında hazır olması için yazıcı çıktılarını alın.

a. CollabNet Scrum Reference Card: http://www.collab.net/sites/default/files/uploads/CollabNet_scrumreferencecard.pdf

b. Scrum Guide Visual Descriptions: http://psm1certificationselfstudyguide.blogspot.com.tr/2013/03/scrum-guide-visual-description.html

 Bütün bunlara tam olarak hazırlandıktan sonra sınava girebilirsiniz. Ama unutmayın sınavdan en az %85 almanız gerekiyor bu nedenle çok az hata yapmanız gerekiyor. Yani ilk seferde benim gibi geçemezseniz üzülmeyin 1-2 hafta daha çalışın tekrar deneyin.

Unutmadan, gerçek sınava girmeden önce bilgisayarınıza kolay screenshot alabileceğiniz bir program kurun. Ben özellikle Dropbox.com’u kullanıyorum, kişisel olarak dosyalarımı orada tutuyor olmamın yanında bilgisayarımda her Print Screen düğmesine bastığımda ekran görüntüsünü otomatik olarak Dropbox klasörünün altındaki Screenshots klasörüne atıyor. Böylece eğer sınavdan geçer not alamazsanız bir dahaki denemenize çalışırken, çıkan soruların üzerinden yarım alabilirsiniz.

Önemli Not: Sınava gireceğiniz yerin internet bağlantısına güvenmiyorsanız sakın denemeyin, çünkü eğer internet bağlantısı yavaş ise sorular arası geçişlerde çok zaman kaybediyorsunuz. Yani sayfa yüklenmesini beklerken aslında sizin sınav sürenizden gidiyor. Ben bu yüzden son denememde neredeyse kalıyordum, normalde bütün soruları bitirdiğim zaman tekrar kontrol için 5-10 dakikam kalıyordu bu sefer 20 saniye ile hiç cevaplarımı kontrol edemeden sınavımı bitirmek zorunda kaldım.

Ben bu anlattıklarımı uygulayarak 2 denememde sınavdan başarı ile geçtim umarım siz ilk denemenizde geçersiniz. Eğer yukarıda yazdıklarıma ek olarak kendi deneyimleriniz var ise onları da paylaşabilirsiniz.

Capture1

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s