BMW R80 RT Brat Style Projesi – 1- Efsane ile tanışmak

Geçen sene bu aylarda uzun süredir aklımda olan ve bir türlü zaman veya cesaret bulamadığım bir şeyi yaptım. 2 yakın dostumun da yardımı ile kendime bir tane polis çıkması 1993 model BMW R 80 RT buldum. Motoru sadece bu iş için gittiğim Adana’dan satın aldım ve İstanbul’a getirdim.

BMW R 80 RT modelinin orjinal hali şöyledir;

BMW R80RT 85 2

 

 

Bu motorlar bir zamanlar Türkiye’de polis motorsikleti olarak çok yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Gerçi dünyanın bir çok ülkesinde 1985 ile 1995 yılları arasında polis motoru denince bunlar m akla geliyordu. Bu modelin bu kadar meşhur olmasının sebebi, ilk olarak BMW markası olması ikinci olarak ise çok kolay ve kusursuz bir mekanizmalarının olması. Bu motorsikletler hava soğutmalı boxer tipi bir motor kullanıyor. BMW, motorsikletlerinin çoğunda boxer tipi motor kullanmaya gitmiştir aslında. Şimdi ki 1200 GS’lerden tutun R 1150 R’lar gibi birçok BMW motorsikleti boxer tipi motor kullanmaktadır. R80 RT ile ilgili daha fazla teknik bilgi için şu adrese gidebilirsiniz. http://www.bmbikes.co.uk/specpages/R80RTmono.htm

Aklımdaki projeme gelicek olursak, projem Brat Sytle olarak bilinen bir motor yaratmaktı. Brat Style’da bu işlerle uğraşan birçok kişinin bildiği Cafe Racer motor tipine benzeyen bir motorsiklet tarzıdır. Aslında ilk olarak kafamda Cafe Racer vardı fakat internet başında forumlarda yeterince zaman harcayınca bana uygun olan tarzın Brat Sytle olduğuna karar verdim.

İşte bir Cafe Racer tarzında özelleştirilen BMW R 80

43faf3c2208a1720f23cce749b468251

Aşağıdaki resim ise Brat Style tarzında özelleştirilen bir BMW R 80

2013-04-06 16.17.37

 

Özelleştirmeler kişiden kişiye değişse de temel haltları şöyle, Cafe Racer motorlarda özellikle selenin arkasında yarış motorlarındaki gibi bir bitiriş vardır ve gidon olabildiğince benzin deposunun altına gelecek şekilde alçaltılmıştır. Bu sayede kullanırken benzin deposunun üzerine daha fazla yatabilir sanki bir yarış motorundaymışsınız gibi bir şekil alırsınız.

download

Brat Sytle motorlarda ise kullanım sekli biraz daha rahattır, selelerinin arkasında bir bitiş yoktur. Sele direkt olarak motoru sonlandırır. Gidon da Cafe Racer’ların tersine daha rahat bir sürüş şekli sağlamak için benzin deposunun üstünde kalır.

17-11344-bmw_r_80_brat_tracker

 

Aslında o gün 3 kişi gittiğimiz Adana’dan 2 motor almış bir şekilde akşam saatlerinde geri döndük. Peki motorlar nasıl İstanbul’a geldi ? Onlarıda tamamen şansımıza bulduğumuz boş bir yolcu otobüsünün bagaj kısmına sığdırarak İstanbul Harem’e gönderdik.

Sabah 5 gibi motorlarımız Harem’e gelmişti. Bizde de büyük bir heves ve heyecan vardı. O gece hemen motorları aldığımız gibi garajlarımıza soktuk.

Daha sonraki günlerde ve o yaz boyunca elimden geldiğince motorumu test ettim. Beni 3 ay içersinde 2-3 kere yolda bıraksada genel olarak memnundum. Yolda kalmamın genel sebebi artık ömrünü tamamlamış aküden kaynaklıydı. 3 ay içerisinde motorumda değiştirdiğim parçalar yeni akü ve Michelin Pilot lastiklerdi. Akü ile biraz daha idare edebilirdim ama lastikler 1993 senesinden kalmıştı ve artık lastiklerin kaydığını bile anlamıyordunuz.

Amacım bu motordan tamamen farklı bir motor yaratmak olduğu için bu arızalar beni çok endişelendirmedi. Nasıl olsa motor en küçük parşasına kadar dağılacaktı ki ben bunun daha kolay bir iş olacağını düşünüyordum (cahillik işte).

Bu kadar özelleştirmeyi ve tamiratı kim mi yapacaktı ? Tabi ki Eymen arkadaşımın ve benim de daha sonradan çok iyi bir dostluk kurduğum Erol usta. Erol Usta hali hazırda birçok BMW motorsiklet toplamış ve bunu sadece bir hobi olarak yapan bir abimizdi. Onun elinde motorumun ne safhalardan geçeceğini o zaman fazla kestiremiyordum ama sonuçta bu işe girdik mi çıkışı yok dedim ve BMW R 80 RT Brat Style projemize yaz sonunda başladık.

İşte 2013 yazı sonlarında motorumun orjinal hali ile çektirdiğim son fotografım. Fotografı çektiği için Eymen’e teşekkürler.

2013-03-24 17.05.19

Motoru projeye başlamak için Erol ustanın garajına çekmemizi bir sonraki yazımda okuyabilirsiniz.

Reklamlar

5 responses to “BMW R80 RT Brat Style Projesi – 1- Efsane ile tanışmak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s