SharePoint 2010’da liste bilgisini kullanarak grafik hazırlamak

Bir kaç gün önce bir ihtiyaç üzerine SharePoint 2010’da olan Chart Web Part’ı öğrenmem gerekti. İlginç özelliklerini öğrendim. Bence çok kullanışlı bir web part olabilir. Biraz kullanması sıkıntılı olabiliyor fakat genel olarak güzel diyebilirim.

Sıkıntı yaratan en önemli kısmı verdiğiniz veri üzerinde gruplama tam yapamıyor. Örnek olarak senelik satışlarınızı tuttuğunuz bir SharePoint listesi varsa bu listeyi ay bazında gruplayıp gösteremiyor. Bunu bizim birşekilde önceden gruplayıp Web Part’a son halinde vermemiz gerekiyor. Bunun yolu biraz karmaşık olsada çok zor değil. Size şu şekilde özetleyebilirim.

Örnek olarak şöyle bir istek olduğunu düşünelim. Elimizde farklı durumlarda işler var. Bazıları Hala Sürmekte bazılar Bitmiş bazıları ise Daha Başlamamış. Bütün bu işlerin toplamda kaç tane olduğunu ver birbirlerine karşı oranlarını gösterecek bir Pie Chart yapmamız gerekiyor.

Gelin ilk olarak bu durumları içeren bir SharePoin listesi yaratalım. Bu liste bir Custom List yani Özel Liste olacak. Adı da StatusLookUp olsun.

2011-08-03-PieChartWithCounts-02.png

Şimdi sıra asıl işlerimizi takip edeceğimiz listeyi hazırlamaya geldi. Bu listenin kolonları içersinde İşin Başlığı, Durumu, Önceliği, Son Günü gibi başlıklar olabilir. Fakat burada önemli olan Durum kolonu ilk hazırladığımız StatusLookUp listesinden Lookup yapan bir kolon olacak. Yani Durum kolonunu yaratırken aşağıdaki gibi bir ayarlama yapacağız.

2011-08-03-PieChartWithCounts-03.png

Sonunda listemiz bittiği zaman aşağıdaki gibi gözükecek.

2011-08-03-PieChartWithCounts-04.png

İkinci listemizide oluşturduktan sonra, ilk oluşturduğumuz listeye (StatusLookUp) geri dönüyoruz ve o listeye yeni bir kolon ekliyoruz. Bu kolon her Durum içerisinde ProjectStatus adındaki listede kaçtane proje olduğunu hesaplayacak.

Bu kolonu oluştururken öneli olan tipini LookUp olarak ayarlamak ve bilgilerini ikinci hazırladığımız liste yani ProjectStatus listesinden StatusLookUp kolonundan almasını sağlamak. Aslında anlatması yapmasından daha zor, aşağıda bu kolonun nasıl yaratıldığını görebilirsiniz.

2011-08-03-PieChartWithCounts-05.png

Ve bu kolonu ekledikten sonra il yarattığımız liste yani StatusLookUp listesi şu şekilde gözükecek.

2011-08-03-PieChartWithCounts-06.png

Son olarakta SharePoint 2010 Chart Web Part’ımızı hazırladığımız StatusLookUp listesini kullanmasını sağlıyoruz ve karşımıza bu güzel grafik çıkıyor.

2011-08-03-PieChartWithCounts-07.png

Bu grafik web part’ını nasıl ayarladığımız göstermiyorum ama çok kolay zaten. Başında bir sihirbaz var size adım adım herşeyi yaptırtıyor. Siz sadece size sorulduğu zaman grafik verisini SharePoint listesinden alacağınız ve liste olarakda StatusLookup’ı kullanacağınız ayarlayın yeter.

Reklamlar

One response to “SharePoint 2010’da liste bilgisini kullanarak grafik hazırlamak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s