Office 365 ile İş Zekası – Power BI

Hepimizin bildiği gibi, Microsoft yıllık olarak planladığı WPC (Wordwide Partner Conference)’ı bugünlerde gerçekleştiriyor. İş Zekası ve Office 365 tarafında Pazartesi günü açıkladıkları bir yenilik beni çok heyecanlandırdı, sizinle paylaşmak istedim.

 

Artık Office 365 ürünü içerisinde Power BI diye bir paket de gelecek. Peki bu paket nedir ?

Sizin de bildiğiniz gibi Microsoft İş Zekası tarafında Excel’e büyük yatırım yapıyor. Power Pivot eklentisi Excel 2013 ile artık beraber sunulmaya başlandı. (Excel 2010’da Microsoft Download Center’dan indiriyorduk.) Microsoft bununla yetinmedi ve Excel 2013 ile beraber Power View’da sunmaya başladı. Bu iki ürün sayesinde Excel kullanıcıları Power Pivot ile rahatlıkla veri modellemesi yapabilirken, Power View ile modelledikleri verileri kolaylıkla görsel raporlar haline getirebiliyorlar. Son aylarda ise Excel 2013’e iki yeni eklenti daha gelmişti, bunlar Data Explorer (yeni adı Power Query) ve GeoFlow (yeni adı Power Map). Bu eklentiler sayesinde ise Excel kullanıcıları Power Query ile neredeyse her türlü veri kaynağından veri alabilir duruma gelirken, Excel’e alınan bu verileri Power Map ile haritalar üzerinde üç boyutlu grafikler halinde görüntülenmeye başladılar.

 

Excel 2013’de şu anda var olan eklentiler:

Power Pivot Power View Power Query Power Map
 Capture  Capture  Capture  Capture
Excel üzerinde In-Memory veri modelleri yaratılmasına, bu sayede milyonlarca satır veriyi hızlı birşekilde analiz etmemize yarıyor. Excel’e aktardığımız veriyi zengin grafik seçenekleri ile PowerPoint tarzında bir sunum yapısında tasarlamamıza izin veriyor. Tasarladığımız bu raporları rahatlıkla PowerPoint sunumu halinde dışa aktarabiliyoruz. Excel üzerinde neredeyse her türlü veri kaynağına(yapılandırılmış veya yapılandırılmamış) bağlanabilmemize ve sorgu yapabilmemize yarıyor. Excel üzerine aldığımız bütün veriyi kolaylıkla Harita üzerinde üç boyutlu raporlar tasarlamamaıza ayrıyor. Hatta bu verileri görüntüleri video olarak kaydederek müşterilerimizle paylaşabiliyoruz.

 

Bütün bu yenilikleri Excel 2013 üzerinde kullanabilirken, Microsoft bunlardan bazılarını Office 365 ortamında da müşterilerine sunmaya başlamıştı. Office 365 ortamında Excel Web App altında, Power Pivot ve Power View içeren Excel dokümanlarımızı rahatlıkla kullanabiliyorduk. Fakat Office 365 dışındaki hiçbir veri kaynağına bağlanma şansımız olmuyordu. Sadece yüklenilen Excel üzerindeki tanımlanmış veri kaynakları ile yetinmemiz gerekiyordu.

Pazartesi günü açıklanan gelişme ile artık Microsoft Office 365 ürününe Power BI adı altında yeni bir servis daha sunacağını açıkladı. Power BI sayesinde artık Office 365 SharePoint ortamında İş Zekası’na özel olarak ayrılmış bir site tipimiz oldu. Bu site sayesinde kullanıcılar bütün veri kaynaklarının güncellenmesinden haberdar olabilmekle birlikte, Office 365 dışındaki veri kaynaklarını da yönetebilecekler.

Data Management Gateway sayesinde IT departmanı, (kurumsal) iç veri kaynaklarına da bağlantılar tanımlayarak kullanıcılara istedikleri veri kaynağına ulaşma ve raporlarında kullanma imkanı sunabilecekler. Bu veri kaynakları istenirse otomatik veya manuel olarak güncellenebilecekler. Ayrıca IT departmanı hangi veri kaynağına kimin ulaşabileceğini tanımlayabilirken, istatistiksel olarak da hangi verinin ne kadar kullanıldığı gibi verileri görüntüleyebilecek.

Natural Language Query Engine sayesinde, kullanıcılar sanki Bing’de bir arama yapar gibi tanımlanan bütün veri kaynakların da arama yapabilir ve arama sonuçlarını anlık olarak harita, grafik veya tablo olarak görüntüleyebiliyorlar.

Bütün bunlara ek olarak ayrıca hoşuma giden bir başka yenilik ise, yukarıda anlattıklarımın hepsine Windows App sayesinde Windows işletim sistemi kullanan cihazlardan (Microsoft Power BI for Windows) ve iPad’den (Microsoft Power BI for iPad) ulaşabiliyor olmamız. Bununla kalmayarak tarayıcı ortamında da HTML5 destekli bütün tarayıcılardan erişebiliyoruz. Bu sayede Office 365 üzerinde Power BI sitesinde paylaştığınız bütün raporlarınızı istediğiniz yerden görüntüleyebileceksiniz.

 

CaptureCapture

 

 

Anlaşılan Microsoft İş Zekası alanında büyük bir ivme ile ilerliyor ve bana kalırsa bütün eksikliklerini bir bir kapatıyor. Siz sormadan ben hemen söyliğim, ürün bu yazın sonlarına doğru Preview yapacak, ve fiyatlandırma daha belli değil.

 

Bu yazıyı yazarken yararlandığım siteler:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s