Microsoft İş Zekası’na Genel Bakış

Microsoft İş Zekası alanında birçok çözüm sunuyor. Bu çözümleri Portal çözümü olan SharePoint 2013 ile de destekliyor bu sayede paylaşım, birlikte çalışma ve versiyon kontrolü gibi birçok özelliği çözümlerinin içersinde konumlandırılmış oluyor.

Bu çözümlerin hepsini tek bir bakışta görmek için Microsoft’un hazırladığı bu posteri (Microsoft Business Intelligecen at a Glance Poster) tavsiye ederim. Aşağıda anlattıklarımın hepsini bu poster üzerinde giderek hazırladım.

Bu çözümlere baktığımızda temel katmanlara ayrıldıklarını görüyoruz, ham veriden son kullanıcının analizine doğru sırasıyla:

  1. Data Sources: Veri Kaynakları
  2. Information Sources: Bilgi Kaynakları
  3. Presentation Subsystem: Sunum/Görüntüleme Yapıları
  4. Clients: İstemciler

1. Data Sources / Veri Kaynakları:

Bu katmanda her türlü (SQL Server, Oracle, DB2 gibi) ilişkisel veritabanı, SharePoint listeleri, Veri dosyaları (Access, CSV, Excel gibi), Web içeriği ve Çok Boyutlu veri yapıları (SSAS, Tabular gibi) bulunur. Bu katman iş zekası yapısının temel veri kaynağıdır. Bahsettiğimiz veri kaynaklarının bazılar veya hepsi bir çözüm içersinde kullanılabilinir.

Bu katmanda Big Data (Büyük veri) de rahatlıkla entegre edilebilinir. Windows Azure ile veri yapıları bulutda rahatlıkla tutulabilinir.

2. Information Sources / Bilgi Kaynakları:

Bu katman Veri Kaynaklarından alınan veri’yi anlaşılır hale getiren katmandır. İş kuralları ve yapıları  bu katmanda tanımlanır. Bu sayede kurum içersinde bilgi analiz edilecek ve raporlanacak hale gelir.

Analiz kısmında Analysis Services ürünü konumlandırılır. Analysis Services içersinde klasik (Multi-dimensional) ve tablosal (Tabular) olarak 2 teknoloji vardır. Geliştirilecek çözümün gereksinimlerine göre bu iki teknolojiden biri veya ikiside seçilir.

Raporlama kısmında Reporting Services ürünü konumlandırılmıştır. Reporting services iki modda çalışır, bunlar Native Mod ve SharePoint Integrated moddur. Native mod’da Reporting Services tasarlanmış olan bütün raporları çalıştırmak için gereken parçaları kendi içersinde tutar ve yönetir. Power View, Reporting Services ürünün içersinde bulunan bir üründür ve sadece Reporting Services SharePoint Integrated Mode’da çalışmaktadır. Bir başka değişle eğer SharePoint 2010 veya 2013 ortamımızda Power View kullanmak istiyorsak, SharePoint yüklü olan makinamıza mutlaka Reporting Services SharePoint Integrated Mod’da yüklememiz gerekir.

Reporting Services içersinde konumlandırılan bir başka özellik ise Veri Bilgilendirmeleri’dir (Data Alerts). Bu özellik Reporting Services 2012 ile geldi. Özellik sayesinde rapor verileri üzerinde kullanıcıların belirledikleri kurallara göre kullanıcı bazlı bilgilendirme mesajları üretiliyor. Örnek olarak bir kullanıcı bir rapor içersinde bulunan karlılık değerini belli bir değerin altına düştüğü zaman email ile haber alabilir.

3. Presentation Subsystem / Sunum ve Görüntüleme Yapıları:

Yazının başında da bahsettiğim gibi SharePoint ürünü Microsoft’un İş Zekası yapısı içerisinde kullanıcılar tarafından daha rahat erişim sağlamak ve paylaşımı arttırmak için bir platform sunuyor. SharePoint içersinde İş Zekası için kullandığımız birçok servis bulunuyor.

Bunlar;

  • Excel Web Access -> Excel Calculation Services: Bu servis sayesinde Excel belgelerini ve Veri Modellerini SharePoint ortamına yükleyebilir ve işleyebiliriz.
  • Performance Point Services -> PPSRenderingService (Performance Point ekranlarını görüntüler), PPSAuthoringService (Performance Point içersindeki DashBoard Designer tarafından kullanılınır ve veri kaynaklarına iletişim sağlar): BIMonitoringServiceApplication sayesinde iş kurallarını Performance Point Service’a taşır. Performance Point SharePoint üzerinde çalışan bir Dashboard servisidir. Temel amacı SSAS veri kaynaklarından analitik veri almak ve göstermektir.
  • Visio Web Access -> Visio Graphics Service: Visio çizimlerini görüntüler.
  • PowerPivot Web Service -> PowerPivot System Service: SharePoint dışındaki Excel çalışma kitaplarına iletişimi sağlar ve otomatik veri yenileme yapar.
  • Reporting Services Add-in -> Power View and Alerting Service: Add-in sayesinde Reporting Service kullanıcı arayüz özellikleri sağlanır. Power View ve Alerting Service sayesinde Reporting Services SharePoint Integrated mode’da çalışır.

Bu servisler sayesinde Power View ve Reporting Services SP Integrated Mode gibi özellikler SharePoint ortamında rahatlıkla kullanılabilinir ve Microsoft’un hedeflediği ortak İş Zekası kullanımı oluşmuş oluyor.

4. Client / İstemciler:

İstemciler tarafında Microsoft’un konumlandırdığı en temel araç Excel. Excel sayesinde kullanıcılar teknik bilgileri olmaksızın kurumsal iş zekasını rahatlıkla kullanabilirler, hatta kendi özel istekleri için bile veri üzerinde rahatlıkla çalışabilirler. Excel’e Data Mining Add-In’leri de ekleyerek Excelin veri analiz kabiliyetlerini çok daha ileri düzeye çıkarmak mümkün.

Teknik kullanıcılar ve geliştirmeciler için SQL Server Data Tools Microsoft’un bütün İş Zekası ürünleri için geliştirme yapabilecek bir ortam sunmakta. Bu ortam sayesinde Analysis Services, Integration Services ve Reporting Services üzerine geliştirme kolaylıkla yapılabiliniyor.

Son olarakta Reporting Services ürününe özel olarak Report Designer, Report Builder ve Power View ürünleri bulunmakta. Bunlar sırasıyla Teknik kullanıcıdan teknik olmayan son kullanıcıya kadar rapor tasarlamak için geliştirilmiş uygulamalar. Report Designer teknik kullanıcıların gelişmiş raporlar tasarlamasını sağlayan bir araç. Report Builder daha orta seviye teknik bilgiye sahip kullanıcıların IT departmanına ihtiyaç duymadan raporlarını geliştirmelerini sağlayan bir araç. Power View ise aynı PowerPoint yapısı ile geliştirilmiş olan görselliğin ve kullanılabilirliğin en üst seviyede olduğu sunum şeklinde raporlar hazırlayabilen bir araç.

Bu araçları kullanarak kullanıcılar İş Zekası yapısını tam olarak kullanabilmek için gereken bütün araçlara sahip oluyorlar. Power View dışında bu özelliker Mobil ortamda kullanıcıların raporlarını ve analizlerini görebilecekleri şekilde sunulabiliniyor.

Bütün bu özelliklere ek olarak Office 365 üzerinde PowerPivot kitapları rahatlıkla görüntülebiliniyor ve Power View gibi raporlama araçlarından yararlanabiliniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s