Factless Fact (Gerçek) Tabloları

Cok Boyutlu Veri Modellemenin 10 temel kuralı hakkında yazımda bahsederken, fark ettiğim ve açıklama ihtiyacı duyğum bir konu Factless Fact tabloları. Fact’in türkçe karşılığı “gerçek” dir. Bir fact tablosundaki genel düşünce yapısı, gerçekleşmiş olayların sonucunu tutmasıdır. Örnek olarak, bir satış gerçekleştiğinde bu olay gerçekten oluşmuştur ve sonucu olarak tabloda bir kayıt ve genellikle ölçülebilen bir değer oluşur.

Eğer fact tablosunda ölçülebilen değer varsa bu normal bir fact tablosudur. Örnek olarak Satış tablosunda Satış Miktarı ve Satış Değeri olması gibi. Ama ortada ölçülebilen bir değer yoksa bu Factless Fact tablosudur. Buna örnek olarak da, öğrencilerin yoklama bilgilerini düşünebiliriz. Bu tarz bir yapıda bir öğrenci bir derse belli bir tarihde katıldığı zaman fact tablomuza bir kayıt gireriz. Dikkat ederseniz bu derse katılım aktivitesinde ölçülebilen bir değer yoktur.

Factless Fact tablosunun iki farklı kullanım amacı vardır:

1. Bir aktiviteyi temsilen:

Capture

Biraz önce öğrenci yoklama örneğindede verdiğim gibi, eğer bir aktivitenin sadece gerçekleşmesini kayıt altına almak gerekiyorsa ve o aktivitenin ölçülebilen bir değeri yoksa bu Factless Fact tablosu ile kayıt altına alınır.

2. Gerçekleşen bir aktiviteyi tamamlayıcı bir tablo olarak:

Capture

Diğer bir kullanım ise, ölçülebilen değeri olan bir Fact tablosunu tamamlayıcı olarak kullanılmasıdır. Örnek olarak , pazarlama aktiviteleri sonucunda yapılan satışları tutan bir yapı düşünürsek.

Aklımıza gelen ilk Fact tablosu yapılan her satışın bilgilerini ve değerlerini tutmamızdır. Peki, her pazarlama aktivitesi sonucunda bir satış gerçekleniyor mu ? Tabiki Hayır. Öyleyse yapılan pazarlama aktiviteleri içersinde satış haline getirilen aktiviteleri bir şekilde bağlamamız gerekiyor. Ancak bu sayede gerçek pazarlama performansını bulabiliriz. Bunu yapmamın iki yolu var; ya yapılan bütün pazarlama faaliyetleri ile satış haline getirilen faaliyetleri aynı tablo içersine koyucaz ya da satışa dönüştürülen aktiviteleri bir fact tablosunda ve bütün pazarlama aktivitelerinide bir fact tablosuna ayıracağız.

Bahsettiğimiz ilk çözümde, satışa dönüştürülen aktivitelerin satış miktarı ve değeri gibi ölçüm birimleri varken pazarlama aktivitelerinin hiçbir ölçüm birimi yok. Bu iki durumu aynı tablo içerisinde göstermeye çalıştığımızda pazarlama aktivitlerine onlara ait olmayan ölçü birimleri eklemiş oluyoruz. Bu yapılabilinir ama hem veri kalitesini genel olarak bozucaktır hemde tabloyu gereğinden fazla büyüteceğinden performans sıkıntıları yaşatacaktır.

İkinci çözümümüzde ise sadece satış gerçekleşen pazarlama aktivitelerini ve ilgili değerlerini bir fact tablosunda tutmak ve buna yardımcı olarak bütün pazarlama aktivitelerini Factless Fact tablosunda tutmaktır. Bu sayede bütün pazarlama aktiviteleri içersinde satışı gerçekleştirilen pazarlama aktivitlerinin oranını bulmamız çok daha hızlı ve kolay olacaktır. Bu çözümün bir başka artısı ise Factless Fact tablosunu kullanarak pazarlama aktivite sayısı, sektörel pazarlama aktivite sayısı ve toplama göre oranı gibi birçok analitik bilgi çıkarılabilinir.

Sonuç olarak factless fact tablolarını doğru anlamamız ve kullanmamız hem danışmanlar olarak bizim işimizi kolaylaştıracaktır hem de ilerde geliştirdiğimiz sistemlerin daha esnek olmalarını sağlayacaklardır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s